הקמת גינה במרפסת

יש משהו כל כך מיוחד בגינה צמודה לבית, במקום, במרחב פרטי, שאליו אפשר "לברוח" כדי ליהנות מפסק זמן של ממש, או אפילו בשטח ירוק שבו נוכל לארח חברים, בני משפחה או לשחק עם חיות המחמד שלנו בימים שמשיים נעימים. גינה פרטית, שצמודה לבית, היא חלומם של רבים, אך לצערנו לא תמיד ניתנת להגשמה ולמימוש, ולא משנה מהי הסיבה. יחד עם זאת, אין זה אומר שצריך לוותר לחלוטין על הרעיון וזאת תודות לאפשרות להקים כיום גינות גם במרפסות.

אז, מסתבר שהקמת גינה במרפסת היא בהחלט אפשרית, אך חשוב לזכור שיכולה גם להיות אתגר של ממש. הדבר רלוונטי כמובן לדירות בבניינים משותפים, כאשר יש מרפסת צמודה שרוצים להסב אותה לגינה וליהנות מכל היתרונות הרבים שהיא מציעה. במקום שתהיה ריקה ומוזנחת, אפשר להפוך אותה ליפה ופורחת.

אילו שיקולים יש במסגרת שירותי הקמת גינה במרפסת?

שירותי הקמת גינה במרפסת, המוצעים על ידי מומחים בתחום, לוקחים בחשבון לא מעט פרמטרים, כדי ליצור, בסופו של דבר, גינה יפה ומטופחת במרפסת הצמודה. לא כולנו חייבים להתגורר בדירות צמודות קרקע כדי ליהנות מגינות מושקעות, ואפשר, אם עושים את זה נכון, ליהנות מגינה מקסימה גם במרפסת עצמה.

הנה כמה מהשיקולים העיקריים שיש לקחת בחשבון: התאמה נכונה – ראשית, וזה הוא כלל ראשון – חשוב להבין כי לא כל מרפסת דומה לשנייה ולכל מרפסת מאפיינים אחרים, המצריכים התייחסות ותשומת לב כדי להפוך אותן לגינה. מיקומה של המרפסת – הקומה שבה נמצאת המרפסת, האקלים האופייני לאותו אזור, מידת החשיפה לרוחות, לצל וגם לשמש והאם יש נקודות מים במקום, כל אלה ועוד הם חלק קריטי בשלבי התכנון, המקדימים את שלב ההקמה.

האלמנטים שבה – מעקה זכוכית שנוטה לחמם את המרפסת בשל קליטת השמש, סוככים או פרגולות שמצלים עליה, גודל המרפסת עצמה ופתחי הניקוז שבה הן נקודות נוספות שגם אליהן יש להתייחס בשלביו הראשונים של התהליך. המצע – אחד העקרונות שחשוב לזכור במסגרת הקמת גינה במרפסת קשור למצע. מכיוון שאין קרקע שאפשר לשתול בה, כפי שקורה בגינות בבתים פרטיים, הצמחים במרפסת עצמה יישתלו בתוך עציצים ייעודיים.

יכולתו של כל צמח לגדול ולהתפתח תלויה ישירות בגודלו של המכל ולכן חשוב להתאים אותו כדי ליהנות מצמח משגשג וגם פורח. אם רוצים לשלב במרפסת צמחים גדולים, יש להתאים להם מכלים גדולים המאפשרים להם להתפתח כראוי. אדניות גדולות מעץ או עציצי חרס גדולים בהחלט יכולים להתאים במקרה הזה וגם ליצור לוק מעניין ומיוחד יותר. אם בוחרים אדניות, יש להקפיד על עומק של לפחות 10 ס"מ לצורך שתילת פרחי עונה, סוקולנטים או קקטוסים.

אם מעוניינים לשתול תבלינים, ירקות וצמחים רב שנתיים, עומק של 20 ס"מ מינימום הוא בגדר חובה. לשיחים ומטפסים עומק מינימאלי באדניות של 30 ס"מ בהחלט יעשה את העבודה ולעצים נדרש עומק של לפחות 40 ס"מ. השקיה וניקוז – גם נושא תכנון ההשקיה במסגרת שירותי הקמת גינה במרפסת הוא עניין חשוב והוא זה שיבטיח, בין היתר, את היקלטותם המוצלחת של הצמחים וגם את מידת שרידותם. ככלל, כמות עודפת של מים יכולה להרוג את הצמחים ולכן חשוב מאד להבטיח להם אספקת מדויקת של מים.

כמות המים תיקבע בהתאם לסוג הצמח, מידת החשיפה שלו לשמש ומיקומו במרפסת. תודות לפיתוחים הטכנולוגיים בתחום ההשקיה, אפשר לשלב כיום פתרונות השקיה אוטומטיים גם במרפסת ולא רק בגינה ולספק לצמחים שבה את כמות המים הנכונה. חשוב לזכור לבדוק את עניין הניקוז, שהכרחי כדי למנוע ריקבון והצפות וגם לדאוג לדישון. מעבר לכך, יש לבחור גם את יכולת ההעמסה של המרפסת ולעשות זאת בעזרת קונסטרוקטור. הדבר נכון בייחוד לגבי מרפסות גדולות, שבהן מעוניינים לשלב לא מעט אלמנטים בגינה שיוצרים.

מהם צרכי הדיירים – הקמת גינה במרפסת צריכה להתייחס לצרכיהם של המשתמשים בה ולמטרות שאותן רוצים להשיג. מעבר ל"נתונים יבשים" הקשורים למקום עצמו, חשוב מאד להבין את מי אמורה המרפסת לשמש וגם עד כמה. על הגינה שאותה מתכננים במרפסת לענות על הצרכים המדויקים ולייצר עבורם מרחב שכיף ונעים לשהות בו. אם מדובר, למשל, במשפחה או בזוג הנוהגים לארח לא מעט, חשוב להקפיד לשלב פתרונות ישיבה מתאימים כדי לאפשר ניצולה המרבי של הגינה.

אם השטח גדול מספיק ומדובר במשפחה עם ילדים, יצירת פינות משחק שבהן מתקנים לילדים חשובה לא פחות. התקציב – הקמת גינה במרפסת כוללת הוצאות כספיות שונות, הן על שירותי התכנון וההקמה והן על כל האלמנטים שאותם נשלב במרפסת עצמה, שתהפוך במהרה לגינה. ולכן, מומלץ מאד לדאוג להגדיר מראש את התקציב כדי למנוע אי הבנות ובעיקר – הוצאות מיותרות בהמשך.

כיצד הקמת גינה במרפסת משפרת את איכות החיים שלנו?

לא בכדי בוחרים רבים להסב את המרפסת שברשותם לגינה של ממש, כאשר הדבר מתאפשר. הקמת גינה במרפסת יכולה לשפר משמעותית את איכות חיינו והיא מומלצת לכל אחד. במקום להיות מנותקים מהטבע, אפשר להביא אותו ישירות עד הבית ולשלב במרפסת הצמודה, גם אם נמצאים בקומה גבוהה, מינים שונים של עצים וצמחייה. הירוק עושה לכולנו טוב ותורם לא מעט לאווירה עצמה. הריחות של הפרחים, ההתעסקות בהשקיה שלהם ובתחזוקה השוטפת, משפרות את התחושה האישית ואפילו את מצב הרוח.

מעבר לכך, תודות לתכנון ולעיצוב נכון, אנו יכולים לנצל את המרפסת לטובת אירוח, לטובת משחקים ולמעשה להשתמש בה כמעין שטח נוסף של הבית, המספק לנו את המענה המתאים. לא מוכרחה להיות הפרדה מוחלטת בין הפנים לחוץ ובעזרת אלמנטים שונים וצמחים מכל מיני סוגים ניתן ליצור מראה שהוא הרמוני וזורם. כך אנו יכולים, למשל, בשובנו חזרה הביתה ממקום העבודה, ליהנות מכמה דקות של רוגע ושקט בגינה או לבלות זמן איכות בה עם האנשים האהובים עלינו.

למי יש לפנות לצורך הקמת גינה במרפסת?

הקמת גינה במרפסת מצריכה ניסיון, ידע וגם רמה מקצועית גבוהה ולכן דורשת פנייה לאנשי מקצוע, המתמחים בכך. משרד רפאל ויצמן אדריכלות ותכנון נוף, המביא אתו ניסיון של שני עשורים, מציע שירותי הקמת גינה במרפסת ועיצוב ותכנון של גינות מסוגים נוספים. הקמה זו מתבססת על תכנון מקדים, הכוללת התייחסות לצרכיו ודרישותיו הנקודתיים של הלקוח, כמו גם לקווים עיצוביים מתאימים. רוצים להפוך את המרפסת שלכם לגינה של ממש? צרו אתנו קשר בטלפון 052-3391753 או 077-7900719