גינה אקולוגית

עיצוב גינה אקולוגית

מה זה גינה אקולוגית?

עיצוב גינה אקולוגית נעשה על ידי אדריכלי נוף וגנים. הם עושים שימוש בחומרים אורגניים ומקפידים להפחית את עלויות התחזוקה, כמויות החשמל, כמויות המים והדשן ככל אשר ניתן – בצורה זו נוצר מיקרו אקלים (שינוי קטן אך בעל משמעות רבה אשר בא לידי ביטוי ברמת הלחות, בעצים, בטמפרטורות וכו'). מיקרו האקלים חוסך אנרגיה, מצמצם את כמות הפסולת ותורם לצמחייה.

 

הטבע יודע את העבודה

עיצוב גינה אקולוגית מסייעת לבעלי הבית משום שהתנאים שנוצרים בגינה מאפשרים לטבע לעשות את מרבית העבודה- הקשרים שנוצרים בין הצמחים שנמצאים בגינה תורמים ליצירת מגוון גנטי שמעשיר את האדמה וגורם לה להיות פוריה יותר, כך שכל מה שנשאר לבני הבית לעשות הוא לתת לבעל מקצוע מיומן שמתמחה בתחום אדריכלות גינות לבצע את עבודתו, לתחזק את הגינה מידי פעם ולהתבונן בחרקים, בקרקע, בשמש, בפירוק החומרים ובצמחים היפים בהנאה.

 

עיצוב גינה אקולוגית נותן לטבע לעשות את שלו

איך מקימים את הגינה האקולוגית?

בפעולה של עיצוב גינה אקולוגית פרטית או תכנון גנים ציבוריים אקולוגיים צריכים לבצע כמה פעולות חשובות.

להלן כמה מהפעולות המרכזיות שיש לבצע כאשר מתכננים עיצוב גינה אקולוגית :

1. בדיקת האדמה- הבדיקה מתמקדת ברמת החומציות של האדמה, בכמות האור שמגיעה אליה ובכמות המשקעים וחומרי ההזנה.
2. מחקר צמחים – בשלב זה בוחנים בעלי המקצוע את סוג הצמחים שמתאימים לגינה.
3. בניית תשתית – בעת בניית התשתית מתכננים מעצבי הגינות את החומרים שיהיו בשימוש בגינה, כך שיתאימו לתנאים האקולוגיים שלה ויסייעו להפריית האורגניזמים שנמצאים בה.
4. בחירת הצמחייה – הצמחייה שמתאימה לגינות אקולוגיות צריכה להתאים לתנאי האקלים של האזור בה הגינה נמצאת, להיות רב עונתית ולצור את האווירה הרצויה. להלן הסבר קצר על סוגי הצמחייה המומלצים:
*פרחים – ניתן לשתול בוגונביליות שמעניקות לגינה גוון סגלגל ורדרד יפיפה או לשתול פרחי בר – צמחים אלו יספקו מזון לחרקים ויפרו את הגינה. כמובן שקיימות אפשרויות נוספות.
*עצים – יש לשתול עצים שיוצרים צל. העצים, כמו כל הצמחים, מייצרים חמצן ומפחיתים את כמות הפחמן ולכן הם מומלצים ביותר. בין העצים שכדאי לשתות ניתן למצוא את עץ השקמה, עצי אלות, עצי פרי ועוד- עצים אלו מסייעים לבעלי חיים שתורמים לגינה. חשוב להימנע מעצים נשירים משום שהעלים שלהם מכילים חומרים שמזיקים לצמחיה ולא לשתול עצי מחט משום שהם מפרישים שרף רעיל שעלול לפגוע בצמחים.
*גינון – כדי לאפשר לצמחים לגדול יש לשמור על האדמה ולהוסיף לה וחומרים אורגניים. כמו כן, יש להשתמש בהדברה אורגנית ולהקציב שטח להקמת ערימות של עלים, ערימות של ענפים וכו'
איך מפחיתים את כמות המים?
כפי שהסברנו – כשחושבים על עיצוב גינה אקולוגית צריך לדעת שהגינה האקולוגית מתאפיינת בצריכת מים נמוכה. כדי להצליח לחסוך בכמות המים מתבצע תהליך של מחזור מים. המחזור מתבצע על ידי שיטה שנקראת "מים אפורים" אשר יכולים להגיע מהמזגנים, מהכיורים, מהכביסה וכו' – באותם המים אפשר להשקות את הגינה. כדי למחזר את המים יש להשתמש במערכת ייעודית שמעבירה את המים למכלים שמסננים ומדיחים אותם, בהמשך מוזרמים המים אל הגינה.
אין ספק כי גינה אקולוגית דורשת השקעת מחשבה, השקעת זמן וידע נרחב, כדי להקים את הגינה היפה והחסכונית בצורה נכונה מומלץ לפנות אל מעצבי גינות מקצועיים עם ניסיון

רוצים גם אתם גינה אקולוגית בבית שלכם? צלצלו אל רפאל ויצמן – עיצוב גנים:
077-7900719