צמחייה צבעונית במרפסת

צמחים בעונת הקיץ

מדינת ישראל מאופיינת במזג אוויר חם ולח ברוב ימות השנה. אמנם יש כאן עונת חורף מובהקת שניתן להתנסות בה בגשמים, קור, רוחות וטמפרטורות נמוכות, אך באופן יחסי החורף בישראל לא נחשב קשה או קיצוני, מה גם שבישראל הוא די קצר. כאשר מקימים גינה חדשה או מעצבים מחדש את הגינה שצמודה לבית, צריך לקחת בחשבון היכרות מסוימת עם צמחים שונים כדי להחליט אילו יתאימו לגינה החדשה.

מהם צמחים עונתיים?

צמחים עונתיים, כשמם כן הם, מתאימים לתנאים של מזג אוויר מסוים החלים בעונה מסוימת. זאת אומרת שצמחים המתאימים לעונת הקיץ אינם זקוקים להשקיה מרובה (גשם) ויצמחו טוב יותר ויפה יותר במזג אוויר חמים או אפילו בשמש ישירה. לעומתם צמחים של עונת החורף לא זקוקים לאור רב ויוכלו לשרוד במצב בו האדמה ספוגה בכמויות גדולות של מים, כמו למשל לאחר ירידת גשמים רבים.

בנוסף לשני סוגים אלה ישנם גם צמחים שהינם רב שנתיים, כלומר כאלו הצומחים ומתפתחים במשך כל ימות השנה. צמחים המתאימים לעונת הקיץ עלולים שלא לגדול באופן תקין במשך ימי החורף, אך ישנם כמה אזורים בארץ שבהם אין הבדל גדול מדי בתנאי מזג האוויר בין החורף והקיץ ובמידה ומספקים לצמחים הגנה הדרושה מפני תנאי מזג האוויר – הם יכולים להישאר עמידים גם בחורף ללא שום נזק.

איך לבחור את סוג הצמחים?

מי שאינו מכיר את התכונות של הצמחים השונים יכול להתייעץ עם איש מקצוע בטרם יחליט אילו סוגים של צמחים לשתול בגינה. אנשי מקצוע המתמחים בעיצוב גינות, כמו גם אנשי מקצוע העובדים במשתלות מכירים היטב את סוגי הצמחים למיניהם ויוכלו לייעץ מה יהיה הכי מתאים לכל גינה.