פרגולה גושנית בגינה: הדברים החשובים לא תמיד סמויים מן העין

כאשר עוסקים בעיצוב גינה או בעיצוב גינות, מתכננים בניית פרגולה מעץ גושני בחצר או בגינה יש הרבה דברים שצריך לחשוב עליהם. קשה להחליט מה הכי חשוב וכיצד לצמצם את הדברים ולהתרכז במה שחשוב באמת, אבל בשורות הבאות נתרכז בשני היבטים חשובים במיוחדים שצריכים להנחות אתכם במהלך תכנון הפרגולה ובנייתה.

הכול מתחיל מבחירה נכונה של מיקום הפרגולה

עיצוב הפרגולה הוא חשוב מאוד אך לפעמים שוכחים שהעיצוב תלוי מאוד גם במקום שבו ממקמים את הפרגולה. כאשר בוחרים את המיקום הנכון השאלה החשובה ביותר שיש לשאול היא: מה המטרה של הפרגולה?

אינה דומה כזו שמטרתה רק להיות מקום למצוא בו שלווה לכזו שגם יש לה שימושים אחרים כמו הגנה על ריהוט ו/או דק מעץ. האם הפרגולה היא לשימוש יומיומי או רק לאירועים מיוחדים? האם תערכו שם ארוחות רבות משתתפים או שרק תלגמו שם משקה קר אחרי הצהריים? כל אלה משפיעים על תכנון המבנה ועל הצורה שלו אבל יותר מכל הם משפיעים על המיקום.

פרגולה שנועדה לאירוח צריכה להיות קרובה מספיק לבית, ובעיקר למטבח. חישבו על כל הפעמים שבהן תצטרכו לשנע אוכל ושתייה מהבית אל הפרגולה וודאו שהגישה אליה היא נוחה. מצד שני ניתן להחליט למקם את הפרגולה הרחק מהבית אבל למקם לידה עמדת מטבח חיצוני או עמדת ברביקיו מתקדמת – בהתאם לטעמכם ותקציב שלכם.

המיקום גם משפיע על העיצוב וזאת משני כיווניים:

בין אם מדובר בחצר או גינות פרטיות, הפרגולה תשפיע על המראה ולכן צריך למקם אותה כך שלא תפגע, לכל הפחות בעיצוב החלל החיצוני ואף תתרום לו – על ידי השלמה והשתלבות. מצד שני, המיקום משפיע על בחירת העיצוב הנכון לפרגולה – בחירת חומרים, הגודל, הגובה והצורה. קשה לומר מה קודם למה, כמו בשאלת התרנגולת והביצה, וכלן יש לבצע את התכנון מתוך הסתכלות בו זמנית על החלל העומד לרשותכם, התכנון הרצוי בעינכם של הפרגולה והשילוב הנכון בין המבנה לסביבתו.

בנוסף, המיקום גם קובע האם כדאי לשלב בפרגולה ספסלים ומקומות ישיבה מובנים או שתשמשו בריהוט קיים בגינה.

עץ גושני ויופי זה חשוב, אבל לא לשכוח להיות מעשיים

יש לא מעט שאלות שאתם צריכים לשאול את עצמכם כשאתם מתכננים את הפרגולה מהבחינה המעשית. החשובה שבהן היא מי המשתמשים?

כאשר יש ילדים בבית, לדוגמה, תכנון הפרגולה שונה מזו שנועדה רק לבית של מבוגרים. ילדים מחייבים אותנו לחשוב קודם כל על בטיחות: האם הם יכולים להיפגע ממבנה הפרגולה? מהעיצוב שלה? מבנים שאולי אינם מסכנים מבוגרים מיושבים בדעתם יכולים להיות מלכודת מסוכנת לילדים שאינם מודעים עדיין לסכנות שהעולם הזה טומן בחובו.

יתר על כן, פרגולה שיכולה לעמוד לאורך זמן בחברתם של מבוגרים אחראיים אולי לא תשרוד בחברת ילדים שבוחנים את גבולות החומר ועמידותו על בסיס קבוע. פרגולה מתאימה לילדים צריכה להיות עמידה יותר מצד אחד ונוחה יותר לניקוי מצד שני.

ועוד נקודה: פרגולה לבית עם ילדים יכולה לכלול פינוקים והפעלות לילדים: נדנדה, מתקן טיפוס וכדומה; לבני נוער אפשר להוסיף שק אגרוף ושאר אמצעים לפריקת אנרגיה – אך במקרה זה יש להתאים את תשתית הפרגולה ואת המבנה עצמו כך שיהיו עמידים ומתאימים מבחינה בטיחותית לתוספות אלה.

 

תכנון הפרגולה אינו מתמצה בשיקולים שמנינו אך אלה הם בהחלט שיקולים חשובים שיסייעו לכם לבצע את הבחירות הנכונות ולתכנן את הפרגולה שמתאימה בדיוק לעיצוב החלל החיצוני, לטעם ולצרכים שלכם.