בית בצהלה. .

עצי פרי לגינה – התאמת עצי פרי לעיצוב הגינה הביתית

כל מי שיש לו שטח קרקע פנוי בחצר, מרפסת או אפילו גינת גג פרטית, שוקל לעיתים קרובות את האפשרות של שתילת עצי פרי לגינה ויצירת פינה ירוקה ושקטה לו ולמשפחתו. לעצים אלה יתרונות רבים – בבוא העת העצים ייתנו צל לגינה, לצמחים הנמוכים ולמי ששוהה בחצר או במרפסת, הם יוסיפו חן ויופי רבים לגינה וכמובן שאם בוחרים לשתול עצי פרי הרי שתהיה תועלת נפלאה מפירות אורגניים הגדלים על העץ הפרטי וניתן ליהנות מהם בכל עת.

קיימות תועלות רבות בעיצוב גינת גן פרטית או גינת גג תוך שימוש בעצי פרי, נזכיר כמה מהן:

  • יצירת פינה רגועה, ירוקה ובריאה המחברת בין האדם לטבע וחשובה במיוחד לאלו מאיתנו המתגוררים בעיר.
  • תוספת יופי וחן לבית. מראם של פירות בשלים על העץ הוא מראה משובב נפש.
  • עיסוק נעים היכול לאגד סביבו את כל בני המשפחה לפעילות משותפת.
  • אכילת פירות אורגניים שגידלתם בעצמכם, ללא חומרי הדברה ודשנים כימיים.
  • חסכון בכסף שיגיע בזכות אכילת הפירות מהעץ במקום קנייה שלהם בחנות או בשוק.

עצי פרי לגינה - עץ הדר

משפחות של עצים והתאמתם לעיצוב הגינה הביתית

כיום ישנם סוגים רבים של עצי פרי ונוי המתאימים לגינה הביתית. מי שאינו בקיא בסוגי העצים ולא יידע איך לבחור ועל אילו שיקולים לבסס את הבחירה – יכול להיוועץ באנשי מקצוע או נציגי העובדים במשתלות. הם יוכלו לסקור בפניו את הסוגים השונים, הצרכים של כל סוג עץ (השטח שדרוש עבור השורשים, כמות ההשקיה, משך הזמן שיש צורך להשקיע בעץ עד שייתן את הפירות ועוד) וכך אפשר יהיה לתכנן את הגינה שלב שלב וצעד צעד.

 

נסקור כמה ממשפחות העצים המתאימות לישראל:

עצי פרי לגינה מסוג סובטרופיים – על משפחה זו נמנים עת המנגו, אבוקדו, אנונה, גויאבה, אפרסמון ועוד מגוון רחב של עצים. עצים אלה בד"כ תופסים הרבה מקום ועל כן לא מתאימים לגינות גג אלא רק לחצר רחבת ידים. מאידך, הפרי יותר ממפצה על כך…

אקזוטיים / מיוחדים – קבוצה זו אינה מוגדרת באופן בוטני כמשפחה אחת ועל חבריה נמנים מינים ממגוון משפחות. המאפיין את משפחת עצי הפרי המיוחדים כפי שנראה באתר משתלת ויניק, הוא שכל הפריטים הנמנים על משפחה זו לא היו קיימים בארץ והגיעו לתודעה הציבורית רק ב 3-5 השנים האחרונות. ראוי לציין בהקשר של משפחה זו את הגואנבנה לה מיוחסות תכונות של מלחמה בתאים סרטניים והרס שלהם, ועץ המורינגה המתאפיין בערכים תזונתיים מהגבוהים בעולם הצומח. עצי פרי לגינה אלה מתאימים לעיצוב גינת גג או גינת גן, ויכולים להוות מקור לפרי טעים ובריא כמו גם לנקודת עניין ומקור לגאווה בעת ביקור של חברים בבית.

עצי הדר – משפחת עצים זו מגיעה אלינו מהמזרח הרחוק וכלכלת מדינת ישראל בשנותיה הראשונות התבססה במידת מה על ייצוא פירות הדר ותפוזים בפרט לאירופה וארה"ב. על משפחה זו נמנים עץ תפוז, קלמנטינה, אשכולית, פומלה, לימון, לימון סיני, תפוז סיני ועוד מספר זנים מיוחדים שנכנסו לשוק בתקופה האחרונה. העצים מתאפיינים בעלווה בגוון ירוק כהה ופרי כתום צהוב, מאוד אסתטיים ומתאימים לעיצוב גינות גג במראה "מהודק", גינות במרפסות ואף לגינה בחצר הבית.

עצים נשירים – למשפחת העצים הנשירים נמנים הגודגדן, תפוח, שקד, שיזף, שיזף סיני, אפרסק, תאנה ועוד מינים רבים. המאפיין את העצים הנשירים הוא נשירת עליהם בתקופת החורף כמנגנון שנועד לסייע להם לעבור את תקופות הכפור בארצות קרות יותר מישראל. תכונה ייחודית זו הופכת אותם מצד אחד למטרד מלכלך אולם מאידך מציעה תכונה מעניינת של חסימת אור סלקטיבית בקיץ לעומת החורף. מראם של עצים נשירים בתקופת השלכת אינו תמיד נעים לעין ועל כן יש לשקול בזהירות את מיקומם בגינה.

עצי פרי לגינה - עצי זית ודקל

התאמת עצי פרי ונוי לגינות גג פרטיות

כאשר מדובר על בית שגרים בו ילדים תהיה שתילת עצי פרי לגינה רעיון מצוין, שכן הילדים יהיו גאים מאד באכילת פרי מהעץ הביתי. תהיה זו חוויה משפחתית לאסוף מן הקרקע את הפירות שהבשילו ונפלו או לקטוף מענפי העץ את הפירות המוכנים לאכילה. בעת תכנון גינות ללא עודף מקום כמו גינות גג או גינה במרפסת, חשוב לתת את הדעת על גודלם הסופי של העצים. גם אם לקחתם עץ צעיר, אם תטפלו בו היטב, מרבית עצי הפרי צומחים בקצב נמרץ ועלולים להיות גדולים מהשטח שהקצתם להם מלכחתחילה. כאשר מגיעים אל המשתלה לבחור את העצים כדאי לשאול את כל השאלות על מנת להיות מוכנים ולהכין את הגינה בהתאם. חשוב מאד כמובן להתאזר בסבלנות רבה מפני שגדילת העץ לא מתרחשת בן לילה ולעיתים ההמתנה עלולה להיות מורטת עצבית ומעט קשה.

דבר נוסף שכדאי לשאול או לברר הוא האם עצי הפרי לגינה או עצי  הנוי הם עונתיים או מתאימים לשתילה ותחזוקה במשך כל השנה כולה. כך אפשר יהיה ליהנות מהם בכל העונות ובכל הימים ולא יהיו ימים שבהם אי אפשר יהיה ליהנות או להמתין עם הטיפול. כמות המים והפעולות המדויקות הדרושות לביצוע מדי יום הם נושאים נוספים שחשוב לתת עליהם את הדעת וכך להחליט האם בוחרים בסוגי עץ כאלה ואחרים או שלא. אין ספק שעצי פרי ונוי בגינה הביתית ייתנו תועלת רבה ויתרונות עצומים לשהייה בגינה עבור על מי שישהה בה. כאשר מושקעת מחשבה בבחירת העצים תתקבל גינה עשירה, פורייה ונעימה שכל אחד ייהנה בה.

 

תמיד חלמתם על גינה עם עצי פרי? זה הזמן להפסיק לחלום ולבצע. צלצלו:
077-7900719