עיצוב גינות פרטיות

אז מה עדיף – דשא סינטטי או דשא טבעי

יש הרבה החלטות שצריך לקבל כשעומדים להקים גינה, אך אחת השאלות שאנו שומעים באופן תדיר היא האם להעדיף דשא סינטטי או דשא טבעי אמיתי? לפני שאתם מקבלים החלטה, אולי כדאי שתדעו כמה דברים חשובים על מדשאות:

קר או חם

העונות העיקריות שבהן אנו משתמשים בדשא הן האביב והקיץ. אמנם, עונת האביב היא עונה נוחה, אך עונת הקיץ בישראל היא חמה מאוד ודשא סינטטי מתחמם מאוד בקיץ, במיוחד בשמש, עד לטמפרטורה שלא מאפשרת לדרוך עליו או לשחק עליו, בעוד דשא טבעי מוריד את הטמפרטורה בסביבת הבית, לפעמים אפילו ביותר מ-10 מעלות צלזיוס ועל פי רוב נשאר קריר ונעים דריכה

דשא טבעי לגינה
דשא טבעי

ירוק או צהוב

דשא סינטטי שומר על צבעו הרענן כל השנה, זאת כמובן, בתנאי שבחרתם להתקין דשא איכותי. דשא מאיכות ירודה עלול לשנות את צבעו ומרקמו. דשא טבעי עשוי לשנות את צבעו לפי העונה. ישנם סוגי דשא שמצהיבים בחורף וישנם סוגי דשא שרגישים ליובש ומצהיבים בקיץ. אם הצבע מאוד מטריד אתכם, זהו מידע שכדאי שיהיה ברשותכם.

פעילות או מנוחה

אחד השיקולים העיקריים שעליכם להתייחס אליו, הוא נושא התחזוקה. דשא טבעי זקוק לטיפול, לכיסוח ולדישון וכו'. אם אתם אוהבים לעבוד בגינה, או שאתם מתכננים להזמין גנן, הרי שאין לכם בעיה, אך אם אתם לא נמנים על הקבוצות שציינו, יכול להיות שדשא טבעי לא מתאים לכם. אבל זה לא הכל – יש גם סוגי דשא שלא דורשים כיסוח כלל, אך הם נועדו לנוי ולא לדריכה, אם זו מטרת המדשאה שלכם, כדאי לכם לקחת את סוגי הדשא האלו בחשבון.

דשא סינטטי בגינת גג
דשא סינטטי

זול או יקר

טווח המחירים רחב מאד ונובע ממשתנים רבים הקשורים לדשא עצמו – במקרה של דשא טבעי: סוג הדשא, סוג האדמה ושטח השתילה יכולים להשפיע על המחיר לכאן או לכאן. במקרה של דשא סינטטי – גובה הדשא, הצפיפות בין הסיבים, משקלו של כל משטח וכמובן העמידות שלו, המצביעה באופן ישיר על האיכות ויכולה לנבא את הזמן שיחזיק הדשא מעמד יהיו הגורמים המשפיעים. בנוסף לדשא מלאכותי ניתן להיעזר בצמחיה מלאכותית להשלמת המראה העיצובי של הגינה.

אז מה עדיף?

לכל אדם יש את מערך השיקולים שלו שישפיע על הבחירה. נשאיר את התשובה עבורכם, רק נציין, לפני סיום, שמחקרים הראו שאנשים שגרו בבית שיש מסביבו דשא טבעי, נהנו מלחץ דם נמוך יותר ויציב יותר מאשר אחרים.