צמחים חסכוניים במים

צמחים שלא צורכים הרבה מים

עיצוב גינה הוא עיסוק מהנה, מגוון ומעניין. ישנם כל כך הרבה דברים ופרטים לדעת וללמוד, עיצוב גינה או בחירה של צמחים הופכים למשימה מעניינת ומאתגרת שצריך לרכוש ידע רב כדי להצליח בה. כמו למשל, על סוגי צמחים ועל אופן ההשקיה הנדרש להם. ישנם כיום סוגים רבים מאד של צמחים שמתאימים למגוון מטרות וייעודים ועל מנת לוודא שהגינה שמקימים תהיה מושלמת מכל הבחינות, צריך להכיר את הסוגים ולדעת בדיוק איזה סוג יתאים לכל צורך, לכל גינה וכמובן מתי וכמה צריך להשקות את אותם צמחים.

אנשים רבים אשר רוצים להקים גינה בבית שלהם נרתעים מהשעבוד להשקיה יומיומית וקבועה ולכן מוותרים מראש על הקמת גינה. כאשר מחליטים על שתילת צמחים שלא לגדול ללא התערבות חיצונית וללא ביצוע פעולות תחזוקה שוטפות ותכופות – אין ספק שצמחים אלה, הם פיתרון מושלם למי שאינו רוצה לתחזק את הגינה באופן תכוף.

אל תשקו אותנו

קבוצת הצמחים שלא צורכת הרבה מים נקראת "סוקולנטים" (סוקולנט ביחיד, סוקולנטים ברבים). על פי רוב, אלו צמחים בעלי עלים בשרניים ועבים, בהם הצמח מאחסן את המים. צמחים אלו אינם אוהבים השקיה מרובה ומעדיפים אדמה יבשה וכמובן – שמש ישירה וחמימה. רובנו מכירים את צמחי הקקטוס למשל, השייכים למשפחת הסוקולנטים, אך המשפחה המגוונת הזו מכילה עוד צמחים רבים ומיוחדים שאינם קקטוסים.

יתרונות השימוש

מלבד היעדר הצורך בהרבה מים, ישנה נוחות רבה בשימוש בצמחים אלה: נחסכת כמות גדולה של מי השקיה שיכולה להיות מופנית לאזורים אחרים בגינה. אין צורך לארגן מראש מקום שאליו המים העודפים יתנקזו, אין צורך להרחיק פריטי ריהוט או חפצי נוי מאזור הערוגה או הגינה ולא נוצר מצב שבו אי אפשר להגיע אל הגינה בשל רטיבות הנגרמת מפעולת ההשקיה. צמחים שאינם צורכים הרבה מים הינם עמידים בדרך כלל, יחזיקו מעמד זמן רב מאד וישמשו את בעליהם ויספקו להם ריאה ירוקה בחלק בלתי נפרד מהבית.

משפחת הסוקולנטים היא משפחה בעלת צורות מגוונות מאוד ומעניינות ביותר. בעזרת שימוש נרחב בהם, ניתן ליצור אזורים מיוחדים ויפים לעין, בגדלים ובשטחים שונים.

עיצוב גינה בחוכמה

כך או כך מומלץ לקבל ייעוץ מאיש מקצוע בטרם מחליטים באופן סופי להקים גינה ולשתול בה סוג כזה או אחר של צמחים. גם אודות צמחים שאינם צורכים מים ישנם דברים שכדאי לדעת ולכן רצוי שיהיה בידיכם כל המידע, בטרם תתקבל החלטה על אופייה המיועד של הגינה החדשה.