עיצוב והקמת גינה בגני תקוה

סוגי אבנים לשילוב בעיצוב הגינה

עיצוב גינה אינו לוקח בחשבון אך ורק את הצמחים או הפרחים שיגדלו בה. כאשר מעצבים גינת נוי ישנם כמה וכמה פרטים נוספים שנלקחים בחשבון, כמו למשל הקמת בריכת נוי או הצבת אבנים בגדלים שונים כדי להוסיף למראה הגינה הרגשה של טבע חופשי. ישנם סוגים רבים ושונים של אבנים וכדאי לברר כמה שיותר אודות התכונות של כל סוג וסוג על מנת להתאים את האבן הנכונה לעיצוב הגינה ולמראה הסופי של הרצוי בסיום תהליך העיצוב.

סוגים שונים של אבנים לגינה

קיימות אבנים שטוחות אשר מתאימות כאבנים להצבה בשביל הגישה, והן מכונות אבני מדרך. הן יכולות להיות סמוכות זו לזו או רחוקות, על פי הרצון והטעם האישי של מעצב הגינה. אבני מדרך מגיעות בגוונים שונים בהתאם לסוג הסלע ממנו נחצבו ובגדלים שונים. על פי רוב אבני המדרך הן בעלות שפה טבעית ולא אחידה, אך ניתן להשיג גם אבני מדרך שנוסרו בצורות גיאומטריות או בעלות שפה חלקה. סוג נוסף הוא של אבנים הנפוצות בעיצוב הגינה הן אלו המכונות חלוקי נחל. אבנים אלה הינן בעלות צורה מעוגלת-אליפטית ופני השטח שלהן חלקות. חלוקי נחל נמכרים כיום בגדלים שונים ובצבעים שונים וניתן להתאימן לשלל סוגי עיצוב או בניה, לא מומלץ לשלבן בשבילים או במשטחים מפאת סכנת החלקה (בעיקר בעונת החורף, עת הן נרטבות) אלא להשתמש בהן באמצעי עיצוב ודקורציה בלבד.

כיום ניתן גם להציב בגינה גושי סלע גדולים וסלעים מפוסלים. הסלעים מיובאים מכל רחבי העולם וקיימים אין ספור סוגים בעלי צורות וגוונים מיוחדים במינם. סוגי הסלעים השונים נבדלים זה מזה בצבע שלהם ובתכונות כמו כובד, צפיפות ואפשרות של גירוד. סלעים חזקים קשה יהיה לגרד ולכן אפשר גם לשבת או לטפס עליהם מבלי להתלכלך או להסתכן בהחלקה. ניתן לשלב היום סלעים בכמה וכמה אלמנטים שונים דוגמת סלעי נביעה לבריכות נוי, סלעים סינטטיים המכילים בתוכם רמקולים של מערכת שמע חיצונית לבית ועוד ועוד.

ישנן אבנים שמיועדות להדבקה כחיפוי על קיר המחסן או על גדר שמעוניינים לעצב מחדש ולייפות את המראה שלה. אבנים אלו מגיעות במרקמים שונים, אך כיום נהוג יותר להשתמש באבנים סינטטיות עבור חיפוי גדרות, מפאת הפרשי המחיר. אבנים סינטטיות הן כאלה המיוצרות במפעלים ודומות במראה לאבן המקורית שבהשראתה נוצרו, למשל: אבן ה"כורכרית" של מפעל "אקרשטיין" המדמה אבן כורכר שכיום כבר אינה נחצבת יותר וכמעט ולא ניתן להשיגה.

איך מחליטים על סוג האבנים?

רוב האבנים הנמצאות בשימוש בעיצוב הגינה מתפקדות כאמצעי קישוט ועיטור ואין להן ממש תפקיד משלהן. זו הסיבה שמה שינחה בדרך כלל את הבחירה הסופית של סוג האבן הוא הטעם האישי והמראה הסופי המבוקש לגינה המדוברת. כיון שלמקומות ולאלמנטים שונים מתאימות אבנים שונות, כדאי להתייעץ עם מתכנן נוף לגבי בחירת אבנים שונות לגינה, על מנת לקבל בסופו של התהליך את המראה המושלם שעליו חלמתם.