דרכי טיפול במזיקי הגינה

לא רק בני אדם אוהבים גינות ונהנים מהם, אלא גם סוגים שונים של חרקים ומכרסמים אשר עלולים להזיק לגידולים, בין אם אלה פירות, ירקות או צמחי נוי ירוקים. כל מי שיש בבעלותו גינה יודע שעליו לטפל במזיקים אלה ואין להקל ראש בנושא זה. יתרה מזאת, ישנם סוגים של מזיקים אשר עלולים להזיק גם לבריאותם של בני אדם ולכן חובה לטפל בהם מיד כאשר הם פוקדים את הגינה ולעשות כל מאמץ כדי למנוע מהם לשוב אליה.

עד לפני כמה שנים היו נפוצים חומרי הדברה בעלי דרגות חוזק שונות אשר באמצעותם אפשר היה לרסס ולהדביר את המזיקים הפולשים. עם השנים הסתבר שחומרים אלה, בנוסף לכך שהרחיקו את המזיקים גם הזיקו לגינה, גרמו נזקים לצמחים והיו מסוכנים גם לבני אדם ולבעלי חיים, כולל חיות מחמד. כיום, ישנן שיטות טיפול שונות המכונות ירוקות, אורגניות או ביולוגיות והם ידידותיות יותר לכל מי שבא במגע עם הגינה וגם מרחיקות את המזיקים.

שיטות להרחקת מזיקים מהגינה

על מנת להימנע מההשלכות של הדברה שעלולה לסכן גם אנשים ובעלי חיים, ניתן לבצע הדברה אורגנית ירוקה, אשר עושה שימוש בחרקים מסוג שאינו ניזון מהצמחייה של הגינה אך עצם נוכחותו בגינה – יש בו כדי לגרום לחרקים מזיקים שלא להתקרב. למשל החיפושית המוכרת בשם "פרת משה רבנו" ניזונה מכנימות שונות הנטפלות אל הצמחים וניתן לרכוש מושבה של חיפושיות "משה רבנו" עבור הגינה. כך גם נחסך הצורך להשתמש בחומרי הדברה שעלולים להזיק לקרקע או לצמחים עצמם.

דרך נוספת של הדברה אורגנית היא שימוש באביזרים שתפקידם להרחיק את החרקים המזיקים על מנת שלא יתקרבו אל הצמחים. הרחקה זו מתבצעת באמצעות מדבקות או סרטים דביקים הנתלים בקרבת מקום. ישנם גם מתקנים מיוחדים הנמכרים באופן ייעודי, כמו למשל מתקני תליה להרחקת זבובי פירות מעצי פרי.

שיטת הטיפול וההרחקה באמצעות תרסיסים לא חלפה מהעולם וישנם כיום פיתוחים רבים וטכנולוגיות חדישות בתחום זה אשר מטרתן הפיכת התרסיסים לכמה שפחות רעילים ומזיקים לסביבה מלבד להרחקת המזיקים. ישנם לא מעט סוגים הניתנים לשימוש והם בהחלט יעשו את העבודה וירחיקו את החרקים המזיקים מבלי לסכן את הסובבים, אך יש להקפיד ולבדוק אם התרסיס המוצע על מדף חנות זו או אחרת אינו מהדור הישן שנאסר לשימוש.

מה קורה אם כלום לא עוזר

אם ניסיתם את כל שיטות ההדברה והמזיקים עדיין בגינה, זה הזמן לפנות לאיש מקצוע המתמחה בהדברת מזיקים בגינה או לחלופין, להתייעץ עם מתכנן נוף שיבדוק את הצמחים בגינה שלכם. קיימים סוגי צמחים המושכים אליהם מזיקים באופן קיצוני מסיבות שונות כמו אי התאמה לאקלים המקומי ועוד.