תכנון גינות פרטיות

אילו סוגי דשא טבעי מומלצים ביותר לעיצוב הגינה

דשא הוא המשטח הירוק שכולנו אוהבים לרוץ עליו, לרבוץ עליו, להשתולל ולשחק עליו בכל הזדמנות שניתנת. מחקרים הראו שמדשאות ליד הבית מסייעות לתחושת הנינוחות של הדיירים, מסייעות לשמירת אווירה רגועה בבית ואפילו מסייעות להורדת הטמפרטורה מסביב לבית. כשאנו, אנשי המקצוע, עוסקים בתכנון גינות, אנו חושבים היטב על הדשא שיתאים לגינה הפרטית שלכם ומשתדלים לבחור בדשא שיתאים לך, אך גם צריכים להיות מודעים לסוגים ולמגבלות הקיימים.

להתרשמות מפרויקטים מוצלחים של עיצוב גינות לחצו!

סוגי דשא לעיצוב גינות

יש כמה סוגים

ראשית, כדאי לדעת שיש כמה סוגים, או ליתר דיוק – זנים, של דשא טבעי. בישראל, הסוגים היחידים שמצליחים לשרוד הם זני דשא המתאימים לאקלים חם, אך עם זאת, לא כל סוג דשא מתאים לשמש ישירה ולא כל דשא מתאים לגינה הפרטית ולשימושים השונים שנעשים בה.

עיצוב גינות עם דשא

איך נבחר

סוג הדשא הנפוץ והמוכר יותר בארץ זה הוא דשא "אל טורו". דשא אל טורו זה מאופיין בצפיפות גבוהה ובמגע עדין עם היד או עם חלקי גוף חשופים. סוג זה דורש רמת תחזוקה נמוכה באופן יחסי לסוגי דשא אחרים – ניתן להשתמש בו באופן אינטנסיבי (כלומר לדרוך עליו) מבלי לחשוש שייהרס בקלות או במהרה. הצבע שלו ירוק עז אך לעיתים בעונת החורף, עת יורדים גשמים רבים הוא עלול לשנות את הצבע לאפור ולהיפגע מעט ממי הגשמים.
סוג דשא נוסף שנפוץ בארץ הוא דשא מזן "דרבן" מוצאו בדרום אפריקה והוא מאופיין בעלים רחבים יחסית ובצפיפות נמוכה מזו של האל טורו. סוג זה לא יאבד את הצבע בחורף אך העמידות שלו לטווח ארוך נמוכה בהרבה, כיוון שהוא רגיש לדריכה אינטנסיבית.

עיצוב הגינה עם דשא

דשא מסוג פספלום נחשב לסוג הדשא העמיד ביותר, החזק ביותר ובעל הגוון הכהה ביותר. העלים שלו דקים מאד ולכן יש לבצע בו פעולות תחזוקה על בסיס שוטף וקבוע. זהו הסוג המתאים ביותר לבתים הממוקמים בקרבת הים בשל עמידותו לתנאי מלח.
זן נוסף ונפוץ מאוד בישראל הוא דשא המכונה "קיקויו", זהו זן חזק מאוד אך גם פולשני ונוטה לשלוח שלוחות על קרקעיות ותת קרקעיות אל ערוגות לידו ובסביבתו וכיום לא נהוג להשתמש בו עוד.

כמו דשא אבל לא

ישנם גם צמחים נמוכים שתפקידם לכסות את הקרקע כמו דשא, אך הם אינם מתאימים לאזורים בהם דורכים או משחקים, כלומר – הם מתאימים אך ורק לאזורים שבהם רגל אדם לא תדרוך. בארץ נהוג להשתמש בשני סוגים: האחד, בעל פרח סגול, ונקרא גם "סיגלית". השני, ללא פרחים ונקרא "דיכונדרה זוחלת", שני הזנים יפים מאוד למראה ומעניקים צבע ירוק מרהיב לאזורים בהם נשתלו.

בחירה נכונה – אחרי בדיקה יסודית

הסוגים רבים וכאמור קל מאד להתבלבל. מומלץ להתייעץ עם איש המקצוע המוכר ומשווק את משטחי הדשא על מנת לוודא שבוחרים את הסוג שהכי מתאים למטרות והצרכים. בזכות בחירה נכונה הדשא יחזיק מעמד כמה שיותר זמן וההנאה ממנו תימשך הרבה מאד שנים.